Fetishi Ajalugu

Fetishi Ajalugu

Nahk kui fetish

Nägemine, lõhn, tunne, hääl või isegi maitse: inimesed kasutavad naha meeldivuse iseloomustamiseks neid sõnu. Naha meeliköitva effekti tunnetamiseks kasutakse kõiki viite meelt: nahk seisab maskuliinsuse, seksikuse ja meeste vahelise sõpruse eest. Teatud piirkondades (eriti USA-s) tõlgendab sõna “nahk” kogu SM elustiili. Nahk (materjal) erutab inimesi erineval viisil – pole võimalik selgitada miks nahal selline effekt on. Sa kas mõistad seda või mitte.

Kuidas inimesed end nahameestena näevad on väga erinev. Sama kehtib ka naha kandmise kohta. Mõned järgivad jäiki reegleid, teised kannavad nahka, sest neile see meeldib või leiavad selle erutavana. Mõnele on nahk osa tema seksuaalsusest, teistele kogu elu. Sellel lehel paljudel meestel – peale effektide, mida eelnevalt mainisime – on nahk oluline element nahameheks muutumisel.

Tom Nicoll

Esimene Inglise photograaf Tom Nicoll näitas nahka erutavalt juba enne 1950 aastat!

Üleval ja all on fotod Tom Nicolli poolt, mis avaldati 1950 keskpaigas. Võib kindlalt eeldada et ta oli esimene fotograaf, kes avaldas fotosid, kus modellid kannavad musta nahka. Tema spetsialiteediks oli valgusega mängimine!

Mõnedel Nicolli fotodel on tema enda mootorratas. Pole üllatav, et tema stuudio asus Londoni garaazis (Scotti Stuudio), mida ise nimetas ta “Naha teeks”!

Nicoll avaldas pilte meestest nahas ennem isegi kui Tom of Finland. Arvatavasti mõjutas Nicoll oma piltidega Tom of Finlandi nägemust nahameestest. BoB Mizer “Physique Pictorialist tutvustas Nicolli Tom of Finlandile ja esimene veenis ostma viimast temalt nahktagi kui Tom of Finland külastas Londonit 1957 aasta suvel.

1963 aastal kolis Nicoll San Franciscosse ja aasta hiljem lõpetas ta pildistamise ning ta stuudio suleti. Väga kurb fakt, sest tema pildid olid ja on ka praegugi väga ilusad.

Tom Of Finland

Tom of finland kandis pruuni nahka juba 40-ndatel, mida kandsid põhiliselt mootorratturid armees. Tema varajastel piltidel on põhiliselt saapad ja ainult mõnikord nahktagid.

Üleval oleval pildil, mis loodi 1947 aastal pole mingit märki nahast. Aga 1954 aasta pildil on juba must nahk, mitte pruun, mida kandsid piloodid ja mootorratturid
“Physique Pictoral” Kevade väljaanne 1957-ndal aastal avaldas esimest korda Tom of Finlandi pildid

Tom of Finlandi kaks esimest joonistust avaldati “Physique Pictorias” Kevad väljaandes 1957 aastal. Neid teoseid saatis järgmine tekst: “SOOME MEHED METSAS on uus seeria piltidest mille on loonud “Tom” Soomest, kes joonistab elulisi pilte. 

Ta näitab meile ka teisi aspekte soome karmides meestest”. See tekst on kirjutatud kindlasti Bob Mizeri poolt, kes annab meile ka nime TOM OF FINLAND. “Tom” tuleneb soomekeelsest autori nimest “Touko” ja “Finland” esindab tema geograafilist asukohta.

Peter Berlin

“Nights in Black Lether” on gaypornofilm mis loodi aastal 1973. Peategelaseks on Peter Berlin, kes on siiani üks tuntumaid nahamehi sellest perioodist. Mis selles filmis on nii erilist: see on tehtud mehe poolt, kel on nahkpükste vastu fetish, mida sel ajal oli Ühendriikides harva näha.

Pildid Peter Berlinist (kes oli ka tegelikkuses Saksa päritolu) on siiani attraktiivne paljudele inimestele ja tema pilte leiab internetist.

Robert Mapplethorpe

Tuntud Ühendriikide fotograaf Robert Mapplethrope tegi ka nahameestest fotosid. Need pildid on hilistest 70-ndtatest.

Jim Wigler

San Franciscos elav fotograaf Jim Wigler tegi ilusaid pilte nahameestest alates 1980-ndatest. Jim ise ütleb, et ta tegi pilti igast ilusast nahamehest San Franciscos 1980ndates üheksakümnendtateni.

Väga oluline faktor nahamehesks muutumisel oli nahktoode ise ja nagu siit võib lugeda, oli nahka väga raske saada. Edward Amsterdamist sõitis Hamburgi Saksamaal, et soetada endale õiged tooted ja Jason Londonist üritas tellida Ühendriikidest nahka 1940-ndatel. 1972-l aastal avaldati „Boy Studio“ ajakirjas reklaam (pilt on allpool). Ajakiri ise avaldati Saksamaal ja oli lisaks saksa keeles. Pealekauba polnud ajakiri üldse suunatud nahameestele. Kui inglise firma avaldab saksamaal reklaami, siis võib kindel olla, et nahatooteid ei toodetud euroopas palju. Vähemalt nahka, mis oli homoseksuaalidest nahameestele sobiv.

Nahast riided mootorratturitele olid vabalt saadavad, aga kiikuga nahatooted olid haruldased. Homosekusaalidest nahamehed pidid otsima konkreetseid nahapoode, mis täidaksid nende erivajadusi. Üks nendest, Los Angeleses, mille avas noor Harleyt sõitev nahamees, soetas endale õmblusmasina ja tegi endale mõned nahktooted.

D.Lyn Sterling (sündinud 1925) avas väikese poe Melroseis, mille nimetas “The Leathermaker” 1960-ndal aasta, kui mõned ta sõbrad palusid tal toota nahast ferishriideid. Esimene edukas toode oli mustast nahast püksid, mis olid kubeme juurest avatud. Neid insipeerisid teda tegema kauboi püksid.

Jason, kes elas sel ajal Los Angeleses, lausub järgmist: “The Leathermaker väidab, et ta oli esimene, kes tegi nahast “chap”-e, mis algeselt olid tehtud seespoolse lukuga. Ma võin kinnitada, et ta oli esimene: ma tellisin temalt need 1962-s aastal! Ma mäletan, et esimesed tellimused olid püksid, kapuutsid, maskid ja muud nahatooted. Kahjuks 1987 aastal ta järsult suri, aga tema ideid kopeerisid teised nahapoed, mis täitis turu nõudlust nahatoodete järele.”


Nahk muutub populaarseks 1970ndatel avasid paljud oma nahapoed Ühendriikides, et täita noorte nahafännide, kes ei olnud küll mootorratturid, vajadusi. Paljusid mõjutasid sellel ajal tegutsevad rockbändid, kes tegid nahaast enda kaubaartikli. Mõned nende kostüümid olid kindlasti kiiksuga, seega omada vähemalt nahktagi ja nahkpükse muutusid tavaliseks.

Rob Meijer ja “RoB”

Rob Meijer avab nahapoe “RoB” Amsterdamis 1974-dal aastal. Pood muutus legendaarseks oma kvaliteedi ja disaini poolest. Praegu on tal filiaale Londonis, Manchesteris ja Berliinis. Omal ajal leidis poe ka San Franciscos. Tema tooteid müüvad ka teised poed Brüsselis, Pariisis, Münchenis ja Zürichis. Paljudes linnades rajati ühemehe firmasid.

Suhtumine Nahameestesse
Mingil põhjusel on nahameestesse suhtumine Ühendriikides ja Euroopas erinev. Euroopa nahamehed kandsid nahkriideid ilma kindlate reegliteta. Ühendriikides oli sa nahamees, kui elasid sado-masohhistiliku elustiili.
Allpool pildid “Nahameeste Käsiraamatu” kaantest

“Nahameeste raamatu” mille kirjutas Larry Townsend (1930-2008) 1972-ndal aastal kirjeldab nahamehi järgnevalt: “mänguasjad, vööd, saapad, tagid ja sinised teksad.” Meile on üllatav, sest paljud Euroopa nahamehed pidasid nahkpükse üheks olulisemaks aksessuaariks. Õnneks paljud nahamehed katavad teksad nahaga nii Ühendriikides kui ka mujal.